Międzynarodowe Centrum Budownictwa Sp. z o.o. • ul. Grójecka 128 paw. 51, 02-383 Warszawa • tel. +48 (22) 668 84 50 • e-mail: mcb@mcb.pl

Światowej sławy Uniwersytet St Andrews wybiera regały Compactus

Światowej sławy Uniwersytet St Andrews wybiera regały Compactus

Regały serii Compactus Dynamic II XTR pomogły odnowić bibliotekę na światowej sławy Uniwersytecie St Andrews w Szkocji. Biblioteka St Andrews jest jedną z największych i najstarszych bibliotek naukowych w Wielkiej Brytanii. Uniwersytet został założony w 1413 roku, a imponująca biblioteka posiada kolekcję ponad miliona książek, z których niektóre pochodzą z początku XV wieku. Dostarczone regały jezdne są jednym z pierwszych projektów na dużą skalę z wykorzystaniem stali przyjaznej środowisku. Stal ta ma najniższy dostępny obecnie wpływ na emisję CO2. Realizuje ona cele zrównoważonego rozwoju!

Podobnie jak wiele innych uniwersytetów, Uniwersytet St Andrews boryka się z rosnącą liczbą studentów i ograniczoną przestrzenią do nauki i pracy. St Andrews chce mądrze i efektywnie wykorzystywać swoje istniejące budynki i przestrzenie, aby przyczynić się do realizacji swojej wizji zrównoważonego rozwoju zakładającej osiągnięcie „zero netto” do 2035 r. Według ONZ1 budynki odpowiadają za prawie 40% rocznej emisji CO2 na całym świecie.

Dzięki częściowemu przeniesieniu księgozbioru i wybraniu biblioteki wyposażonej w regały mobilne (zamiast konwencjonalnych regałów statycznych) St Andrews mogłoby stworzyć 500 nowych miejsc do nauki. Zaoszczędziło to wiele emisji CO2, pieniędzy i czasu, a także rozwiązało potrzebę inwestycji w kosztowną nową dobudówkę. Ogólnie rzecz biorąc, wybór rozwiązań mobilnych zamiast statycznych pozwala na znacznie efektywniejsze rozplanowanie budynku, nawet o 50%.